Něco málo o medu

Co je to med
 
Med lze rozdělit na květový a medovicový. Květový med je tvořen malým množstvím pylu hmyzosnubných, připadně samosprašných rostlin a hlavní složkou je nektar-štáva, kterou včely sbírají z květů v ranních a odpoledních hodinách. Jedná se o nejkvalitnějši med, co se vyživové hodnoty týče.
 
Původcem medovicového medu je stejnokřidlý hmyz-mšice, červci a mery, paraziticky žijící na rostlinách a živící se jejich asimiláty. Včely sbírají ´výkaly´ tohoto hmyzu a dále je zpracovávají na medovicový med.
 
Krystalizace medu
 
Med je přesyceným roztokem cukrů. Stupen přesysení je závislý na obsahu glukozy, která ma sklon ke krystalizaci.
 
Regulátorem krystalizace je fruktoza, velký vlil na krystalizaci má přitomnost a velikost pylových, nebo prachových zrn, mechanický šok při odstřeďování a tepelný šok při zpracování medu. Z uvedených plyne, že krystalizace květových medů je přirozeným procesem a známkou kvality medu, nikoliv vadou!!
 
Víte, že...
 
 
Med by se neměl NIKDY ZAHŘÍVAT nad 45°C ztratí tak cenné látky. Baktericidní účinek má totiž med pouze tehdy, není-li zahřátý nad 40°C.
 
ZKRYSTALIZOVANÝ MED není na závadu. Stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lazně, med opět získá svou původní konzistenci.
 
RECEPT NA DLOUHOVĚKOST: Nerozčiluj se, pij mléko s medem, pěstuj divadlo, gymnastiku a dožiješ se krásných 2400 let :).
 
Medová lékarna
 
MEDOVÉ MLÉKO: Medové mléko je v mnoha rodinách oblíbeným domacím prostředkem pro léčení zanícenného krku, ale často se nesprávně připravuje. Med lze také použít jako ´mazání´ v zaníceném krku.
 
VITAMINOVÁ BOMBA: Do litru horké, nikoli vařící vody nasypeme 2 polévkové lžice heřmánku a necháme 10 minut ustát. Potom scedíme, přidáme štávu z citronu,grapefruid nebo pomeranče a osladíme medem. Nápoj posílí obranné schopnosti našeho těla při nemocech i nachlazení, lze jej pít i jako prevenci.
 
CITRONOVÁ ŠŤÁVA S MEDEM: Do 1/4 litru teplé vody zamícháme šťávu z jednoho citronu. Osladíme dvěma čajovými lžičkami medu. Směs pomalu pijeme po doušcích.
 
PROTI KAŠLI A CHRAPOTU: Šalvějový čaj oslazený medem se hodí nejen k pití, ale i ke kloktání.
 
MEDOVÁ ŘEDKEV: Vydlabeme jednu ředkev a otvor naplníme medem.Na teplém mistě nechte med v ředkvi několik hodin působit a potom vše snězte.
 
DENNÍ DÁVKA MEDU: Podle starých domácích receptů je vhodnou prevencí proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně.Med totiž vynikajícím způsobem posiluje obranyschopnost našeho organismu a krevní oběh.
 

Bomba o medu a skořici

ARTRITIDA: Pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1 malou lžičku skořice.
Berou-li to pravidelně, může se vyléčit dokonce i chronická artritida.